Rodzaj cery i jej pielęgnacja

      Rozpoznanie rodzaju cery jest podstawą do jej odpowiedniej pielęgnacji. Możemy wyróżnić cerę normalną, suchą, tłustą, mieszaną, dojrzałą czy wrażliwą. Jak rozpoznać, który typ posiadamy i jak dbać o skórę, aby doskonale wyglądała i sprawiała nam jak najmniej problemów?


 

Cera normalna

 

Cera najmniej problematyczna, co jednak nie oznacza, iż nie wymaga ona pielęgnacji.

Skóra posiada cielisto różową barwę,  jest gładka i jędrna, nie występują na niej widoczne naczynka krwionośne i przebarwienia, zaskórniaki czy wągry oraz problemy z łuszczeniem.

Taka cera do około 25 roku życia jest mało wymagająca. Należy ją regularnie oczyszczać stosując mydła i łagodne peelingi oraz nawilżać lekkim kremem. Nie możemy zapomnieć o filtrach UV przy ekspozycji na słońce.

Olejki roślinne do cery normalnej : olejek arganowy, makadamia, jojoba.

 

Cera sucha

 

Posiada jasnoróżowy koloryt, jest cienka, ściągnięta, mało elastyczna, posiada zwężone pory, można zauważyć na niej naczynka krwionośne i przebarwienia. Mogą pojawić się na niej zaskórniaki, jest chropowata i często się łuszczy. Osoba z tego typu skórą może odczuwać dyskomfort ściągniętej i szczypiącej cery. Skóra bardzo szybko się starzeje, ale dzięki odpowiedniej pielęgnacji można znacznie opóźnić ten proces.

Podstawą w pielęgnacji skóry suchej jest jej codzienne natłuszczanie i nawilżanie. Oleje i masła roślinne są wręcz niezbędnymi produktami, gdyż doskonale nawilżają, odżywiają i regenerują skórę. Powinno unikać się kosmetyków posiadających zioła, które mają właściwości ściągające oraz wysuszającego alkoholu oraz mydeł. Do oczyszczania skóry wybieramy łagodne kosmetyki, jak mleczka do demakijażu, bezalkoholowe toniki i kremy pod prysznic. Sucha skóra powinna być szczególnie chroniona przed słońcem i mrozem. Drobnoziarniste peelingi nie powinno się stosować częściej niż raz na dwa tygodnie.

Olejki roślinne do cery suchej : masło shea, olejek ze słodkich migdałów, olejek awokado, makadamia, arganowy, oliwa z oliwek, jojoba, kokosowy.

 

Cera tłusta

 

Tłusta cera w większości występuje u młodych ludzi. Ma szarożółty koloryt, rano blada. Jej powierzchnia się błyszczy i można zauważyć na niej rozszerzone pory oraz zaskórniaki. Jej zaletami jest późne starzenie oraz dość dobra reakcja na czynniki atmosferyczne. Niestety łatwo ulega infekcjom bakteryjnym.

Najczęstszym błędem popełnianym przy pielęgnacji tłustej skóry, jest jej wysuszanie poprzez stosowanie kosmetyków antybakteryjnych zawierających alkohol. Gdy skóra jest przesuszona, produkuje ona jeszcze więcej łoju i w konsekwencji pogarsza tylko jej kondycję. Należy odpowiednio ją oczyszczać i nawilżać. Do demakijażu świetne będą żele i mleczka, skórę tonizujemy produktami bez alkoholu nawet kilka razy dziennie. Raz lub dwa razy w tygodniu zalecany jest ziarnisty peeling. Trzeba pamiętać, aby absolutnie nie usuwać samemu żadnych zaskórniaków i innych zmian, gdyż skutkuje to zaostrzeniem stanów zapalnych. Z wypryskami walczy się nakładając punktowo np. zawierające witaminę A masło shea. Dokładne oczyszczanie i usuwanie zaskórniaków powinno  odbywać się w gabinetach kosmetycznych. Do pielęgnacji tłustej cery wskazane są kosmetyki zawierające glinki, cytrynę, truskawkę oraz cynk, siarkę i miedź.

Olejki roślinne do cery tłustej : olejek jojoba, arganowy, makadamia.

 

Cera mieszana

 

Jej pielęgnacja jest najbardziej skomplikowana i wymagająca. Posiada cechy cery suchej (boczne partie twarzy) oraz cery tłustej (tzw. Strefa T – czoło, nos, broda). Skóra ma tendencję do łojotoku jak i do podrażnień i nieprzyjemnych napięć.

Do demakijażu najlepiej stosować żele i mleczka do cery mieszanej lub tłustej. Nawilżaj policzki olejkami lub kremami do cery suchej. Strefę T codziennie oczyszczaj i nawilżaj przeznaczonymi do cery tłustej kosmetykami. Raz w tygodniu stosuj ziarnisty lub enzymatyczny peeling. Nie powinno stosować się peelingów mechanicznych (mikrodermabrazja). Raz w tygodniu może również stosować sciągające lub oczyszczające maseczki w strefie T. Unikaj produktów z alkoholem. Stosując mydła wybieraj te z gliceryną i naturalnymi nawilżającymi  olejkami roślinnymi.

Olejki roślinne do cery mieszanej : olejek arganowy, makadamia, jojoba.

 

Cera wrażliwa

 

Najczęściej jest uwarunkowana genetycznie, może być również ubocznym skutkiem stosowania jakiegoś leku czy kosmetyku, a także czynników środowiskowych. Występuje w połączeniu z innym typem skóry, np. suchej. Przy myciu wodą można odczuć nieprzyjemne ściąganie, pieczenie, świąd, zaobserwować wysypkę lub rumień. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, można sprawić, iż skóra nie będzie traciła zbyt szybko wilgoci, a jej warstwy ochronne będą zabezpieczone.

Kosmetyki do cery wrażliwej nie powinny zawierać perfum lub drażniących konserwantów. Trzeba zapamiętać prostą zasadę, że im mniej różnych kosmetyków i składników, tym dla wrażliwej skóry lepiej. Kosmetyki powinny zawierać składniki łagodzące takie jak d-pantenol, alantoina, gliceryna czy lawendę. Należy zrezygnować ze zbyt ostrych peelingów oraz tarcia skóry twarzy ręcznikiem, z mocno schnących maseczek do twarzy, z kosmetyków z alkoholem i kwasami owocowymi. Stosowane kremy i olejki powinny mieć działanie odżywcze i regenerujące, a filtry UV nie powinny być mniejsze niż 20.

Olejki roślinne do skóry wrażliwej : masło shea, olej ze słodkich migdałów, olejek arganowy, jojoba.

 

Cera dojrzała

 

Cera dojrzała to zazwyczaj cera sucha lub normalna. Mogą zdarzyć się na niej lekkie przebarwienia. Zaczynają być widoczne zmarszczki. Skóra dojrzała szybciej traci wodą oraz zaczyna ubywać włókien kolagenu i elastyny, dlatego jej pielęgnacja polega przede wszystkim na odpowiednim nawilżeniu, odżywieniu i uelastycznieniu.

Doskonałymi kosmetykami do pielęgnacji cery dojrzałej są kosmetyki zawierające antyoksydanty, witaminę A stymulującą odnową komórek, witaminę C pobudzającą produkcję kolagenu, witaminę E będącą silnym przeciwutleniaczem. Należy również pamiętać o wysokich filtrach UV.

Olejki roślinne do cery dojrzałej : olejek arganowy, kokosowy, makadamia, masło shea.


Pozostaw komentarz
Komentarze
2014-04-28 21:44
Jaki krem mogłabym stosować do skóry atopowej ?
2014-04-28 21:59
Polecamy łagodzący i antybakteryjny krem z ozonem, przeznaczony do skóry problematycznej i atopowej : Krem z ozonem "OZO" 50 ml
http://perlynatury.com/krem-z-ozonem-ozo
2014-06-10 15:28
Mam cerę mieszaną, więc pewnie wypróbuje olejek arganowy. Przekonał mnie poprzedni artykuł o jego boskich właściwościach :)
2014-10-25 01:18
Może jakiś artykuł na temat tego cudownego ozonu? Coraz częściej o nim słysze, a tak mało informacji można o nim znaleźć