Eco Certyfikaty dla kosmetyków.

      W związku z rosnącą modą na artykuły bio, eco i naturalne, rynek zasypał się produktami, które w nazwie mają ten przedrostek. Jak już we wcześniejszych artykułach było wspomniane, trzeba zwracać uwagę między innymi na certyfikaty!

Certyfikatem ekologicznym nazywamy dokument, który potwierdza i gwarantuje, iż wyróżniony nim produkt spełnia ściśle określone kryteria dla miana produktu ekologicznego. Jednymi z wymagań jest zakaz używania pestycydów przy uprawie, zakaz genetycznego modyfikowania, zakaz testowania na zwierzętach czy obowiązek stosowania przyjaznych dla środowiska opakowań.

Najbardziej znanymi eco certyfikatami są EcoCert, NaTrue, Cosmebio, BDIH, Soil Association.

 

EcoCert

Jest niezależną międzynarodową organizacją powstałą we Francji w 1991 roku. Od 2002 roku kontroluje jakość kosmetyków ekologicznych i naturalnych.

Aby spełnić oczekiwania konsumentów, EcoCert definiuje surowe wymagania dla produktu ekologicznego. Według jej kryteriów kosmetyk naturalny powinien posiadać 95% składników pochodzenia naturalnego, z czego co najmniej 50% pochodzi z farm kontrolowanych, a kosmetyk naturalny i ekologiczny musi zawierać minimum 95% składników pochodzenia naturalnego i 95% z nich musi być certyfikowanych jako ekologiczne.

Obowiązuje bezwzględny zakaz stosowania składników GMO, parabenów, pochodnych ropy naftowej. Produkty nie mogą być testowane na zwierzętach. Surowce pochodzenia zwierzęcego mogą pochodzić tylko z żywych zwierząt (miód, mleko). Opakowaniu muszą podlegać biodegradacji lub recyklingowi.

http://www.ecocert.com/en/natural-and-organic-cosmetics

 

NaTrue

Uzyskanie certyfikatu NaTrue nie jest możliwe tylko na jedną linię kosmetyków, należy certyfikować minimum 75% produktów marki.

Organizacja dzieli kosmetyki na 3 grupy:

- kosmetyki naturalne – Składniki kosmetyku muszą być naturalne, ale nie muszą być organiczne
(z upraw ekologicznych).

- kosmetyki naturalne z częścią organiczną – są naturalnymi kosmetykami zawierającymi składniki pochodzenia naturalnego. 70% składników naturalnych musi pochodzić z kontrolowanych upraw ekologicznych lub kontrolowanych dzikich zbiorów.

- kosmetyki organiczne – tutaj co najmniej 95% składników naturalnych musi pochodzić z kontrolowanych upraw ekologicznych i / lub kontrolowanego dzikiego zbioru. Tylko kilka konkretnych produktów może osiągnąć ten poziom, na podstawie aktualnej wiedzy naukowej. Osiągnięcie tego poziomu jest prawdziwym wyzwaniem dla producentów.

http://www.natrue.org/our-label/3-levels-of-certification/

 

Cosmebio

Jest francuską organizacją działającą od 2002 roku.

Etykiety Cosmebio dają gwarancję produktu ekologicznego i zgodnego z normami ochrony środowiska. Wyróżniają dwa standardy certyfikacji zatwierdzonych przez niezależną jednostkę certyfikującą.

Etykieta BIO

Produkt BIO zawiera:

- Co najmniej 95%  naturalnych składników lub pochodzących ze źródeł naturalnych
- Co najmniej 95% składników roślinnych pochodzi z farm organicznych
- Co najmniej 10% zawartości produktu jest produkowana przez farmę organiczną.

Etykieta ECO

Produkt ECO zawiera:

- Co najmniej 95%  naturalnych składników lub pochodzących ze źródeł naturalnych
- Co najmniej 50% składników roślinnych pochodzi z farm organicznych
- Co najmniej 5% zawartości produktu jest produkowana przez farmę organiczną.

 

Kosmetyki często zawierają od 50 do 80% wody, która może nie być certyfikowana jako ekologiczna.

Zawartość syntetyków – maksymalnie 5%.

http://www.cosmebio.org/en/nos-label.php

 

BDIH

Federalny Związek Niemieckiego Przemysłu i Firm Handlowych. Twórcy oznaczeń BDIH "Certified Natural Cosmetics" dopuszczają do użycia naturalne surowce takie jak oleje roślinne, tłuszcze i woski, ekstrakty ziołowe, olejki eteryczne, substancje aromatyczne pochodzące z kontrolowanych upraw biologicznych lub kontrolowanych dzikich zbiorów.

- Podczas zbierania i produkcji surowców, natura ma być zakłócona w jak najmniejszym stopniu.

- Modyfikacja genetyczna jest zabroniona.

- Przekształcenie surowców do kosmetyków ma być realizowane z należytą starannością i ograniczone do kilku procesów chemicznych.

- Proces produkcji musi być bezpieczny dla środowiska.

- Opakowania powinny być biodegradowalne.

- Obowiązuje zakaz testowania produktów na zwierzętach.

- Zabrania się także użycia surowców z martwych zwierząt.

- Zakazuje się stosowania syntetycznych barwników i substancji zapachowych, silikonów i pochodnych ropy naftowej.

- Zabrania się dezynfekcji surowców organicznych oraz gotowych produktów kosmetycznych przy użyciu promieniowania radioaktywnego .

http://www.kontrollierte-naturkosmetik.de/e/guideline_natural_cosmetics.htm

 

Soil Association

 

Soil Association jest brytyjską organizacją. Swoje certyfikaty przyznaje nie tylko kosmetykom, ale również żywności, tekstyliom, restauracjom, sklepom. Określa standardy ekologicznej hodowli, rolnictwa i ochrony środowiska.

Według kryteriów Soil Association dla kosmetyków, istnieją dwa typy produktów kosmetycznych:

- produkt posiadający ponad 95% składników organicznych może zawierać w swojej nazwie słowo „ekologiczny”

- produkt posiadający 70 – 95% składników organicznych, musi określać procent składników ekologicznych w opisie.

Składniki nie mogą być modyfikowane genetycznie, produkt musi być wolny od parabenów, sls i innych toksycznych substancji, opakowanie produktu powinno być przyjazne dla środowiska.

http://www.sacert.org/healthbeauty/labellingguide


Pozostaw komentarz
Komentarze
2014-10-25 01:16
Często na drogeryjnych produktach jest napisane: produkt naturalny, niestety po drugiej stronie nie ma znaczku z danym certyfikatem, co najwyżej, że produkt nie jest testowany na zwierzętach, i tyle