Czym są kosmetyki naturalne i kosmetyki ekologiczne.

      Z biegiem czasu obserwuje się dynamiczny rozwój rynku kosmetycznego i wciąż on stabilnie rośnie. Coraz bardziej popularne stają się kosmetyki naturalne i ekologiczne. Niestety wiele firm podpisuje się znakiem kosmetyka naturalnego, gdy w rzeczywistości w ich składzie możemy znaleźć parabeny lub inne substancje toksyczne. Dlatego bardzo ważne jest by zwracać uwagę na skład produktu oraz na posiadane certyfikaty. Czym zatem są kosmetyki naturalne i ekologiczne?

      Mianem kosmetyka naturalnego określa się produkt, który jest wytwarzany w znacznej mierze z substancji pochodzenia roślinnego, morskiego lub mineralnego, a nie chemicznego. Kosmetyki naturalne mogą posiadać nieliczne syntetyki w odpowiednich dawkach. Takie substancje przeważnie są identyczne z naturalnymi, łagodne i przebadane dermatologicznie. Sprawa dotyczy przede wszystkim emulgatorów. Naturalne substancje tego typu, jak wosk czy letycyna, mają zbyt słabą siłę emulgującą, aby połączyć wodę z małymi ilościami oleju. Jeśli chodzi o konserwanty, które są konieczne w składzie kosmetyku, natura daje nam alkohol, olejki eteryczne oraz witaminę E.

W kosmetykach naturalnych niedopuszczalne jest używanie parabenów czy olejów mineralnych, będących przeróbką ropy naftowej.

      Kosmetykami ekologicznymi nazywa się kosmetyki, których składniki pochodzą z upraw ekologicznych. Takie farmy muszą ściśle spełniać odpowiednie kryteria:

- rośliny nie mogą być modyfikowane genetycznie,

- rośliny nie mogą być uprawiane przy użyciu pestycydów,

- produkty nie mogą być testowane na zwierzętach,

- kosmetyki mogą być konserwowane tylko naturalnymi składnikami.

Ważne jest także, aby stosować ekologiczne opakowania kosmetyków, które łatwo ulegają rozkładowi oraz by proces produkcji był bezpieczny dla środowiska.

      Kosmetykom nadawane są certyfikaty. Najbardziej znanym jest EcoCert niezależnej francuskiej organizacji. Według jej kryteriów kosmetyk naturalny powinien posiadać co najmniej 50% certyfikowanych składników, a kosmetyk naturalny i ekologiczny musi zawierać minimum 95% składników pochodzenia naturalnego i 95% z nich musi być certyfikowanych jako ekologiczne.

Więcej o certyfikatach ekologicznych : Eco certyfikaty dla kosmetyków.
Pozostaw komentarz