RSS

Blog

Czym są parabeny, oleje mineralne i SLS ?

     

     Kupując kosmetyki znanych firm z pewnością nie myślimy nad ich szkodliwym wpływem na nasz organizm. Wręcz przeciwnie. Reklamy mówią nam o ich wspaniałym i efektywnym działaniu, o ich niezwykłych właściwościach. Interesuje nas sam efekt, nie zastanawiamy się w jaki sposób dany kosmetyk ma nam go zapewnić. W rzeczywistości nie mamy pojęcia jak bardzo kosmetyki , których używamy codziennie naszpikowane są toksycznymi substancjami. 

     Do powszechnie stosowanych substancji toksycznych należą parabeny, oleje mineralne oraz SLS. Czym one są i dlaczego wykorzystuje się je do produkcji kosmetyków?

Parabeny

     Parabeny są estrami kwasu p-hydroksybenzoesowego. Mają działanie grzybobójczy i bakteriobójcze. Stosuje się je jako środki konserwujące kosmetyków, po to by przedłużyć ich życie. Parabeny blokują rozwój drobnoustrojów i zapobiegają powstawaniu pleśni, przez co kosmetyk może bardzo długo leżeć na sklepowej półce czy w magazynie.

Parabeny są składnikiem głównie antyperspirantów, kremów, olejków, mleczek, żeli pod prysznic, szamponów, podkładów. Zwróćmy uwagę na skład wybieranych przez nas kosmetyków i postarajmy się unikać tych, które zawierają następujące substancje:

- Benzetonium Chloride

- Benzylparaben

- Butylparaben

- Ethylparaben

- Glutaraldehyde

- Hexamidine-Diisethionate

- Isopropylparaben

- Methylparaben

- Phenol

- Phenyl Mercuric Acetate

- Phenyl Mercuric Borate

- Propylparaben

Najwięcej wchłanianych przez człowieka substancji będących parabenami pochodzi właśnie z kosmetyków. Kobiety powinny zwrócić szczególną uwagę na używane przez nie dezodoranty i antyperspiranty oraz inne kosmetyki stosowane w obrębie klatki piersiowej. Istnieje teza, że jest związek przyczynowo-skutkowy  pomiędzy stosowaniem kosmetyków z parabenami w okolicach pach a rakiem piersi.  Do tych partii ciała postaraj się przede wszystkim wybierać kosmetyki naturalne.

 

Oleje mineralne – Parafina

 

     Oleje mineralne są mieszaniną płynnych węglowodorów oczyszczonych z wazeliny. Powstają z przeróbki ropy naftowej.

Są głównym składnikiem balsamów, kremów i podkładów. Zadaniem takich olejów jest wygładzenie i uelastycznienie skóry. Niestety są to tylko pozory. W rzeczywistości parafina zmieszana z innymi substancjami, wypełnia pory i je blokuje tworząc wrażenie gładkiej skóry. W konsekwencji nasza cera szybko ulega zniszczeniu poprzez przesuszanie się tkanki skórnej, pojawiają się zaskórniaki i pryszcze. Dzieje się tak, ponieważ oleje mineralne utrudniają a wręcz hamują procesy wymiany gazowej, powodując rozwój bakterii beztlenowych.

Parafina nie pozwala skórze oddychać, wydzielać potu i toksyn, które kumulują się pod jej warstwą. 

Najczęściej spotykanymi składnikami kosmetyków, będącymi olejami mineralnymi są:

- Cera Microcristallina

- Isobutane

- Isoparaffin

- Mineral Oil

- Paraffin

- Paraffinum Liquidum

- Synthetic Wax.

 

SLS – Sodium Lauryl Sulfate (Laurylosiarczan sodu), SLES – Sodium Laureth Sulfate

     Związki te są szeroko stosowane jako detergenty o charakterze jonowym. Działają drażniąco na skórę i mogą powodować wiele problemów skórnych ! Mimo to są częstym składnikiem szamponów, płynów do kąpieli, żeli pod prysznic. Dlaczego ? Substancje te powodują pienienie się produktów. Produkty słabo pieniące się powszechnie uważane są za dużo gorsze jakościowo oraz za mało skuteczne.

SLS i SLES zaburzają wydzielanie łoju i potu, przesuszają i podrażniają skórę. Niszczą ważną dla skóry warstwę lipidową. Przyczyniają się do powstawania plam, cyst ropnych lub guzków zapalnych. Po wniknięciu do organizmu kumulują się w tkankach. Stosowanie ich latami może przyczynić się do osiągnięcia niebezpiecznego stężenia tej substancji w naszym ciele.

 

     Stosowanie na co dzień kosmetyków zawierających szkodliwe substancje może powodować wiele skutków ubocznych. Do najczęstszych należą wypryski, zapalenia skóry, alergie, trądzik, rumienie, łupież, wypadanie i łamanie włosów. Kosmetyki takie potrafią także spowodować zaburzenia w gospodarce hormonalnej oraz być czynnikiem rakotwórczym.

Całkowite wyeliminowanie toksycznych substancji z naszego życia jest niemożliwe. Na co dzień spożywamy je lub wklepujemy w ciało. Możemy natomiast znacznie ograniczyć ich ilość wybierając ekologiczne jedzenie lub stosując naturalne kosmetyki. Zadbajmy o swoje zdrowie.