Aromaterapia

       Aromaterapia jest jedną z dziedzin medycyny naturalnej, która wykorzystując olejki eteryczne i inne substancje zapachowe w korzystny sposób działa na nasze zmysły i pozwala pozbyć się wielu dolegliwości. W dzisiejszym stresującym świecie aromaterapia wydaje się wręcz najprostszym sposobem na ukojenie nerwów i odzyskanie równowagi ciała i umysłu. Klasyczna aromaterapia polega na użyciu naturalnych roślinnych olejków eterycznych do kąpieli, masażu i inhalacji.   

Dlaczego zapachy wpływają na samopoczucie?

Zmysł węchu jest naszym najbardziej czułym zmysłem. Może on zostać pobudzony zaledwie kilkoma cząsteczkami substancji. Kiedy w powietrzu pojawiają się cząsteczki wonnych substancji rozpuszczają się one wewnątrz nosa i wychwytywane są przez urzęsione pęcherzyki węchowe, czyli zakończenia receptorów węchowych. Informacje wędrują do układu limbicznego, gdzie umiejscowione są emocje i pamięć. Na przykład substancje aromatyczne, które działają przeciwbólowo osłabiają aktywność zakończeń nerwowych, które przekazują sygnał bólu.

Aromaterapia ma wpływ przede wszystkim na nasze samopoczucie. Wdychając zmysłowe zapachy jesteśmy w stanie naprawdę się odprężyć i zrelaksować.

Od czego zacząć ?

Świeca zapachowa.

Najprostszym rozwiązaniem, które stworzy przyjemną atmosferę w pomieszczeniu, w którym przebywamy i ukoi ból głowy czy mięśni, jest palenie świecy zapachowej. Świeca powinna zawierać naturalne czyste ekstrakty zapachowe.

Prysznic.

Doskonałym sposobem na pochmurne poranki może być prysznic z aromatycznymi pobudzającymi żelami pod prysznic. Doskonale ożywiają, działają energetyzująco i witalizująco, zapachy cytrusów, takich jak pomarańcza, cytryna, limonka czy trawa cytrynowa, imbir, kardamon. Rozgrzewająco natomiast może podziałać zapach czekolady lub wanilii.

Kąpiel.

Po ciężkim dniu doskonała jest wieczorna kąpiel, która rozluźni i ukoi ciało i umysł. Odpal świece włącz relaksacyjna muzykę a do ciepłej wody dodaj kilka kropel naturalnych olejków eterycznych lub dolej aromatyczny płyn do kąpieli, który dodatkowo zregeneruje i odżywi Twoją skórę. Relaksująco i odstresowująco działają ciepłe aromaty pomarańczy, goździków, mleka z miodem, wanilii, cynamonu, drzewa sandałowego. Stres i napięcie ukoi róża, melisa, bergamotka. Antydepresyjne działanie ma zapach szałwii, rumianku, pomarańczy i lawendy. Przy apatii doskonała jest mięta pieprzowa, rozmaryn i tymianek. A na dobry i spokojny sen niezastąpiona jest róża, lawenda i mandarynka.

Masaż.

 Aromaterapia doskonale współgra z masażem relaksacyjnym. Wykorzystuje się tutaj specjalne olejki, które doskonale nawilżają i odżywiają naszą skórę, a ich zapach pomaga nam się odprężyć i zrelaksować. Podczas masażu następuje najpełniejsza penetracja olejku w głąb skóry i ciała. Poprzez kontakt olejku z zakończeniami nerwowymi w skórze zachodzi momentalna reakcja systemu nerwowego, dzięki czemu już w czasie zabiegu jesteśmy zrelaksowani i odprężeni. Przez łagodzenie bólów, stresu i napięć osiągamy całkowite zrównoważenie ciała i umysłu.


Polecane kosmetyki i akcesoria do aromaterapii z naszego sklepu : Aromaterapia
Pozostaw komentarz
Komentarze
2014-10-25 01:11
Polecam te wszystkie cudowne sole do kąpieli i kule The Secret Soap Store :)
2015-01-16 14:33
Mam ochotę na taką kąpiel z obrazka :)
2015-01-16 14:34
Mam ochotę na taką kąpiel z obrazka :)